Áma – toxiny

Co je to áma Áma znamená v překladu syrový, neuvařený, nezpracovaný. Jedná se o metabolický odpad, který vzniká, pokud špatně funguje trávení. Pro organismus je toxická a stojí za příčinou mnoha onemocnění. Tvoří také vhodné prostředí pro přemnožení mikroorganicmů (např. kvasinky). Čtyři hlavní příčiny vzniku ámy zbytky nestráveného jídla (důsledek nízkého agni) nahromadění odpadních látek …

Áma – toxiny Read More »

Jarní doporučení

Jaru vládne Kapha dóša. Co to pro nás znamená? Kapha do našich životů přináší vláhu, výživu a také nás trochu zpomalí. Má však také tendence se na jaře v našem těle akumutovat například ve formě zahlenění. Hraje tak významnou roli při jarních nachlazeních, únavě, alergiích, kašlích, senných rýmách a sinusitidách. Co je tedy na jaře …

Jarní doporučení Read More »

Odpočinek

Proč je odpočinek důležitý Odpočinek nám dodává energii Pomáhá zklidnit nervovou soustavu a pomáhá jí “přepnout” do parasympatiku (klidový stav, kdy tělo dobře tráví, buduje tkáně a dobře funguje imunitní systém) Zklidní se také mysl a dech Odpočinou si naše velmi přetěžované smysly Naladíme se sami na sebe Snižuje stres a napětí Pozice obrácené židle …

Odpočinek Read More »

Co pro Vás znamenají Vaše kořeny?

Náš původ nás ovlivňuje mnohdy více, než si myslíme. Nejen, že jako dítě nasáváme vše jako houby a přejímáme od rodičů jak systém hodnot, jejich priority, tak stravovací návyky, náhled na vlastní tělo, pohybové aktivity, ale také jejich strategie, jak zvládat krizové situace. Jde to dokonce ještě dál… To, co naši předci zažili, se dědí …

Co pro Vás znamenají Vaše kořeny? Read More »

Detox: ano nebo ne

Blíží se jaro a všude se to hemží jarními detoxy a já bych k tomuto tématu ráda napsala pár slov. Tradiční ájurvédská očista se nazývá pančakarma, trvá většinou 21 dní + čas na přípravu a následnou regeneraci. Tato očista se soustředí na odstranění nadbytečných dóš z těla. To, čemu většinou říkáme detox, nazýváme v ájurvédě áma …

Detox: ano nebo ne Read More »

Proč jíst sezónní potraviny

Jsou čerstvější, jelikož k nám necestovaly přes půl planety. Čerstvé potraviny mají také více prány – životní energie. Mají lepší chuť, protože dozrály na slunci a ne ve skladu. Mají také vyšší nutriční hodnotu, protože se vitamíny a antioxidanty dlouhodobým skladováním a převozem rychle vytrácejí. Příroda to zařídila tak dokonale, že nás sezónní potraviny vrasejí zpět do rovnováhy …

Proč jíst sezónní potraviny Read More »

Long covid/post covid

Příznaky long covidu-únava-dýchací potíže-kašel-bolesti kloubů a svalů-bolesti na hrudi-poruchy spánku-tachykardie-problémy s pamětí a koncentrací-bolesti hlavy a očí-mnoho dalších… Ájurvédská terapie je vždy individuální, proto doporučuji konzultaci.Velmi zásadní je denní režim, zejména pravidelný spánek, odpočinek a snížení stresu. Potřeba je i tělo podpořit vhodnou stravou a zásadní roli hrají i byliny vybrané na míru. Sama také vím, …

Long covid/post covid Read More »

Ájurvéda a sex

Ájurvéda a sexuální život  zdravý se*uální život patří mezi základní pilíře spokojeného života a i tomu se ájurvéda věnuje je celá odnož vájíkarana, která se ale povětšinou zabývá mužskou plodností jsou také specifická doporučení pro jednotlivé konstituce Afrodiziakální potravinyOvoce – jablka, banány, třešně, pomeranče, datle, fíky, grep, avokádo, borůvky, maliny a jahodyZelenina – chřest, špenát, brokolice, …

Ájurvéda a sex Read More »

Jala néti

Jala néti je ájurvédská/jogínská očistná technika, která v posledních letech zdomácněla i u nás v Evropě. Benefity a indikace- pričišťuje nosní sliznici od hlenu, prachu….- usnadňuje dýchání při astmatu- prevence před nachlazením- pomáhá při sinusitidě- ulevuje při migréně- podle původních pramenů pomáhá při nemocích očí a uší Jak na to- nádobku naplňte převařenou vodou vychladlou na teplotu …

Jala néti Read More »

Přihlašte se k odběru mého pravidelného newsletteru, kde s vámi budu sdílet zajímavé ájurvédské tipy a triky!

Nebojte, neslouží ke spamování! Kliknutím souhlasíte s mými zásadami GDPR. Pro více informací klikněte zde.